20 zł 10000 zł

samoDZIELNI bez spiny - podsumowanie pierwszego zjazdu!

Wtorek, 19 marzec 2024

samoDZIELNI bez spiny - podsumowanie 1 zjazdu!
12-17.03.2024
Domek Usamodzielnienia w Warszawie

                                                 

 

W dniach 12-17.03 odwiedziło nas 16 podopiecznych, którzy zjechali się z całej Polski do Domku Usamodzielnienia w Warszawie na pierwsze spotkanie cyklu samoDZIELNI bez spiny! wink

9 z nich przyjechała z dwoma opiekunami a pozostała 7 samodzielnie dojechała na miejsce warsztatów. Grupa zebrała się z 8 placówek z 6 miejscowości.

Wszyscy, łącznie z opiekunami oraz założycielką Moniką Krzyżanowską, nocowali w Domku przez cały okres trwania warsztatów! Monika była dla nich wsparciem i osobą, do której mogli się zwrócić z każdym tematem, była obecna przez cały proces. W ciągu dnia dołączała do grupy koordynatorka projektu – Aleksandra Szymańska.

 

Każdy dzień rozpoczynaliśmy o godzinie 7:00, by wspólnie przygotować śniadanie. Dzięki życzliwości  Yummy Party Box cieszyliśmy się pysznymi dwudaniowymi obiadami, przekąskami i kanapkami na kolację!
Oprócz wspólnego przygotowania śniadań podzieliliśmy się też wykonywaniem obowiązków domowych, takich jak utrzymywanie porządku przez cały pobyt.

Uczestnicząc w projekcie podopieczni zyskali wiedzę na zajęciach. Mieli także okazje poczuć, że Domek Usamodzielnienia to jest ich miejsce i wspólnie - grupą tworzą domową atmosferę

 

Kto zaangażował się w projekt podczas 1 zjazdu?

W pierwszym zjeździe wzięło udział łącznie 11 prowadzących: Patryk Hałajczak, Magdalena Górska, Magdalena Gabruś, Marta Kobińska, Michał Sasin, Renata Fijałkowska, Karolina Polis, Monika Dziemianowicz, Łukasz Urbański, Jola Czaja i Aneta Lepa.

Jakie niespodzianki czekały na podopiecznych?

heart Dzięki darowzinie Jeronimo Martins Każdy z uczesników otrzymał zegarek firmy Elixa.  Prezent jest  symbolem rozpoczęcia kolejnego etapu życia, jakim jest wejście w proces usamodzielnienia. 

heart Gościem specjalnym projektu był Dominik Szymański – zwycięzca 12 edycji Top Model, który podzielił się swoją osobistą historią, była ona dla uczestników ogromną inspiracją do spełnienia marzeń i realizowania celów. Dominik spędził z nami całe popołudnie, aż do wieczora, i aktywnie uczestniczył w warsztatach!

heart Grupa uczestników została zaproszona do salonu Łukasz Urbański Hair, gdzie 5 profesjonalnych fryzjerów i stylistów przeprowadziło włosowe metamorfozy. Na koniec każdy z nich dostał prezent w postaci profesjonalnych produktów do włosów

heart Podopieczni dostał możliwość spotkań indywidualnych z prowadzącymi. Chętni będą mieli okazję zgłębić indywidualnie tematy związane z ich procesem usamodzielnienia. 

heart Każdy uczestnik miał wykonane zdjęcie do CV przez profesjonalnego fotografa tak, by zdjęcie wzbudzło zaufanie u przyszłego pracodawcy.

 

Każdy dzień warsztatów dotyczył innego obszaru i zakresu wiedzy:
 

12.03 - dzień przyjazdu
Pierwszy dzień był dniem zapoznawczym – podopieczni poznali zasady, które funkcjonują w domku - poznali wszystkie zakamarki, wybrali swoje miejsce do spania, zapoznali się z atrakcjami. Mieli też czas na poznanie się i wspólne spędzenie wieczoru

13.03 „Kim jestem?”
Poznanie narzędzi pozwalających na większe zrozumienie, docenienie i odnalezienie swojego "JA", wyłączając schematy negatywnej opinii na swój temat.

14.03 „Moje pieniądze”
Poznanie elementów i pojęć związanych z budżetem osobistym i jak należy nim gospodarować w odpowiedni sposób. Pozyskanie wiedzy na temat swoich przekonań i nawyków związanych z pieniędzmi i sposoby na ich zmianę i prawidłowe rozporządzanie.

15.03 „Mój własny i realny plan usamodzielnienia”
Poznanie możliwości i form wsparcia oraz sposobów planowania drogi do usamodzielnienia i realizowania celów.

16.03 „Moje zdrowie”
Pozyskanie wiedzy dotyczącej zdrowego trybu życia -  jakie znaczenie ma odżywianie i uprawianie sportu na samopoczucie i zdrowie. Nabywanie samoświadomość swojego ciała i jego możliwości – co jest dla niego dobre.


17.03 „Metamorfoza”
Poznanie sposobów na budowanie poczucia własnej wartości poprzez wizerunek. Przedstawienie prostych i szybkich sposobów na codzienną pielęgnacje, dobieranie fryzury oraz stroju na każdy dzień.

Większość grupy po zakończonych zajęciach 17.03 wyjechała z domku po godzinie 18.Kilku z nich ze względu na odległość miejsca zamieszkania od Warszawy zostało w Domku o jeden dzień dłużej :)

To był intensywny i twórczy czas. Podopieczni zyskali nowe doświadczenie, wiedzę oraz zawiązali nowe znajomości, które zostaną z nimi na dłuuugie lata! ;)

Już nie możemy się doczekać kolejnego spotkania które odbędzie się 27.03.2024 w formie online. 11.04.2024 ponownie spotkamy się w Domku Usamodzielnienia! Weźmiemy na warsztat kolejne tematy związane między innymi  z: psychoedukacją, podjęciem pracy zawodowej, wynajęciem i prowadzeniem własnego mieszkania oraz podsumujemy sobie cały proces laugh

 

Dołącz do Przyjaciół Fundacji One Day!
Facebook Instagram