20 zł 10000 zł

OFICJALNE OTWARCIE APLIKACJI DLA USAMODZIELNIAJĄCEJ SIĘ MŁODZIEŻY !

Wtorek, 23 luty 2021

 

 

   KLIKNIJ I ZOBACZ ! 

Za górami za lasami...trochę jak w bajce, bo zaczęło się od marzeń...

Jako Fundacja ONE DAY poznaliśmy i poznajemy setki młodych osób z Domów Dziecka, które proszą nas o wsparcie. Usamodzielnianie się jest dla nich niezwykle trudne. Wychowankowie nie wiedzą jakie mają prawa i jak proces ten przejść bez stresu i lęku. Jesteśmy po to by dać im narzędzia, pokazać jak można poradzić sobie w różnych okolicznościach, podjąć pracę i stać się pewną siebie, kochającą osobą, dumną ze swojej dorosłości i z samego siebie.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku w Polsce działało 1152 placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej, do których zaliczyć można placówki opiekuńczo-wychowawcze, regionalne placówki opiekuńczo-terapeutyczne oraz interwencyjne ośrodki preadopcyjne. Przebywało w nich wówczas 16655 osób, wśród których najliczniejszą grupę stanowili wychowankowie w wieku 14–17 lat (7467 osób).

Podopieczni Domów Dziecka, którzy osiągają pełnoletność, stają przed koniecznością usamodzielnienia. Wielu napotyka wówczas na bariery w wejściu w dorosłe życie, przekładające się na utrudniony dostęp do edukacji czy rynku pracy.

CO ROKU USAMODZIELNIONYCH JEST OKOŁO 6 TYSIĘCY!

To właśnie dla tej grupy chcieliśmy stworzyć dedykowane narzędzie, które stanie się realnym wsparciem dla wchodzących w dorosłość.

Nasz cykl szkoleniowy dociera rocznie do ponad 200 osób. Ale to wciąż za mało! Na szczęście istnieją osoby, które tak jak my, nie widzą przeszkód w tworzeniu tego czego jeszcze nie ma.

Pierwszą taką osobą, która poznała nasze marzenia, była Paulina Król z Politechniki Warszawskiej oraz prorektor ds. studenckich Janusz Walo. Podczas rozmów na temat corocznego finału akcji One Day w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej, pojawił się pomysł wspólnej pracy nad projektem dla młodzieży. Młodzież dla młodzieży! I tak się stało! Za zgodą prorektora ds. studenckich i dzięki skutecznym działaniom Pauliny, znaleźliśmy pierwszego „śmiałka”! Łukasz Żmudzin, nasz lider projektu, stworzył całą strukturę aplikacji. W finalnej wersji stała się przedmiotem do zaliczenia na uczelni.

Studenci tworzyli aplikację / stronę USAMODZIELNIENI.PL

W trakcie prac zwiększały się nasze potrzeby, pojawiało się coraz więcej pomysłów na zakładki – projekt stawał się coraz atrakcyjniejszy, ale i bardziej skomplikowany technologicznie. W tym samym czasie Dominika i Sebastian Kulczyk zaangażowali się w finansowanie projektu USAMODZIELNIENI. Pomysł bardzo im się spodobał a my dzięki ich wsparciu mogliśmy kontynuować pracę, zatrudniać prawników, księgowych, psychologów, stworzyć grafikę i planować dalszy rozwój.

Gdy przedmiot się skończył a studentom na Politechnice wystawiono oceny, zorganizowaliśmy dziękczynne spotkanie w pracowni Efektu Domina KULCZYK FOUNDATION. W ramach podziękowania Mateusz Gessler nauczył studentów gotować... eskalopki :)

zdjęcie grupowe z Mateuszem Gesslerem

Przedstawiamy pełen skład zespołu, który pracował nad aplikacją w ramach projektu zespołowego na uczelni.

  • Michał Balas
  • Maciej Bany
  • Mikołaj Czarkowski
  • Jan Dobrowolski
  • Michał Gajda
  • Damian Kacperski
  • Dmitry Kaliada
  • Michał Kaniewski
  • Adrian Mostowski
  • Monika Osiak
  • Jan Polaczek
  • Jakub Świder

Kierownik projektu: mgr inż. Łukasz Żmudzin

Konsultant ds. bezpieczeństwa: dr inż. Bartosz Chaber

Grupa śmiałków pod kierownictwem Moniki Osiak została z nami, by kontynuować prace nad projektem USAMODZIELNIENI.PL

Udało się! Po pokonaniu długiej i krętej drogi, zaczynając od marzeń i planów, a kończąc na funkcjonalnej aplikacji, zainaugurowaliśmy działalność platformy USAMODZIELNIENI!

USAMODZIELNIENI.PL to kompendium niezbędnej wiedzy dla osób, które stawiają pierwsze kroki w dorosłym życiu. W prosty sposób nauczy, a potem sprawdzi, czy udało się napisać poprawne i efektywne CV, za pomocą którego będziecie mogli aplikować na zweryfikowane przez nas oferty pracy. Pomoże też rozwinąć kluczowe kompetencje tak, żeby rozmowa kwalifikacyjna nie była zbyt dużym stresem. Platforma pokaże również kroki i ich konsekwencje oraz prawa i obowiązki w usamodzielnianiu tak, abyście mogli podejmować bardziej świadome decyzje. Za pośrednictwem aplikacji będzie można skontaktować się z psychologiem, ekspertem od usamodzielniania, księgowym, prawnikiem, czy doradcami zawodowymi. Odpowiedzą na wszystkie pytania i udzielą wsparcia.

Dalsze funkcjonowanie aplikacji możliwe jest dzięki wsparciu KULCZYK FOUNDATION, za co bardzo dziękujemy Dominice i Sebastianowi Kulczykom.

Aplikacja była tworzona wspólnie z młodzieżą, jest więc młodzieżowa – taka, jaką sobie wspólnie wymarzyliśmy! Bo, jak już wiecie, marzenia to cele, które przy pomocy innych mogą zrealizować się w pełni. Widać to na naszym przykładzie. Życzymy przyjemnego użytkowania.

Kontaktujcie się z nami! Jesteśmy dla Was!

Monika Krzyżanowska,

Założycielka fundacji One Day

 

oneday     Politechnika Warszawska.       Kulczyk foundation

Dołącz do Przyjaciół Fundacji One Day!
Facebook Instagram