20 zł 10000 zł

Efekt Domina program TVN 11.30 niedziela 22 marca

Czwartek, 19 marzec 2020OPIS PROBLEMU

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku w Polsce działało 1152 placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej, do których zaliczyć można placówki opiekuńczo-wychowawcze, regionalne placówki opiekuńczo-terapeutyczne oraz interwencyjne ośrodki preadopcyjne. Przebywało w nich wówczas 16655 osób, wśród których najliczniejszą grupę stanowili wychowankowie w wieku 14–17 lat (7467 osób).

Podopieczni domów dziecka, którzy osiągają pełnoletność, stają przed koniecznością usamodzielnienia. Wielu napotyka wówczas na bariery w wejściu w dorosłe życie, które mają przełożenie na ich utrudniony dostęp do edukacji czy rynku pracy.

„Efekt Domina” to nie tylko historie z najodleglejszych zakątków świata. Jeden z odcinków najnowszego sezonu serialu dokumentalnego Dominiki Kulczyk powstał w naszym kraju. Dominika Kulczyk przybliża w nim sytuację wchodzących w dorosłość wychowanków domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych.

 

WYDARZENIA


 

Wielu młodych ludzi, którzy wychowywali się w domach dziecka, a wraz z osiągnięciem pełnoletności muszą je opuścić, zmaga się z poczuciem odrzucenia, a nawet wykluczenia, co przekłada się na brak wiary we własne możliwości oraz trudności w wyborze drogi zawodowej.

W Polsce działa ponad 1150 placówek tzw. pieczy zastępczej – m.in. domów dziecka. Przebywa w nich ponad 16,6 tys. dzieci. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowią wychowankowie w wieku od 14 do 17 lat. To prawie 7,5 tys. osób. Ci podopieczni domów dziecka, którzy osiągają pełnoletność, stają przed koniecznością usamodzielnienia. To dla nich ogromne wyzwanie. Wielu wychowanków napotyka na bariery w wejściu w dorosłe życie, które utrudniają im dostęp do edukacji i rynku pracy. Pomaga im Fundacja One Day.

Projekt „Usamodzielnieni”, skierowany do osób w wieku od 16 do 26 lat. W jego ramach odbywają się szkolenia, wakacyjne obozy z programem samodzielności, czy kursy dla opiekunów i dyrektorów placówek. Młodzi ludzie mogą skorzystać również z pomocy tutora i ukończyć spersonalizowany kurs zawodowy. Specjalnie dla nich powstała też aplikacja z ofertami pracy i poradami. Projekt ma pomagać młodym, zazwyczaj pozbawionym rodzinnego wsparcia ludziom, postawić pierwsze kroki w dorosłym życiu. Razem z Dominiką Kulczyk poznamy ich historie, plany oraz marzenia.

Trzeci odcinek siódmej serii „Efektu Domina” już 22 marca o godz. 11:30 w TVN lub na www.player.pl.

 

OPIS PROJEKTU

Kulczyk Foundation od początku 2019 roku współpracuje z Fundacją One Day, wspierając tym samym dzieci z domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych w Polsce. Dzięki wzajemnej współpracy, do tej pory przeprowadzono 12 warsztatów, w których uczestniczyło ponad 200 osób wkraczających w dorosłe życie. Wszystkie one odbyły się w ramach programu szkoleniowego „Usamodzielnieni”.

Uczestnictwo w szkoleniach wiąże się z możliwością udziału w kursach pozwalających na uzyskanie umiejętności praktycznych przydatnych w usamodzielnieniu się, np. w kursach prawa jazdy, językowych, wizażu, kosmetologii, czy prowadzenia wózka widłowego. Jak dotąd Kulczyk Foundation współfinansowała 54 takie kursy.

W ramach współpracy, w 2019 roku odwiedziliśmy domy dziecka w: Lublinie, Oświęcimiu, Włocławku, Zawierciu, Tczewie, Narkowach, Obornikach Śląskich, Kutnie, Otorowie, Szamotułach, Lipnicy, Żarach, Szprotawie, Zamościu, Zwierzyńcu, Nowej Sarzynie, Równem, Pęcherach, Płońsku i Lubieniu Kujawskim.

Kulczyk Foundation wspiera również projekt Fundacji One Day realizowany wspólnie z Politechniką Warszawską: „Platforma Usamodzielnieni APP”. Stworzona platforma stanowić będzie kompendium wiedzy dla dzieci i młodzieży w placówkach. Znajdą się tam, między innymi, informacje dotyczące dostępnych ofert pracy i kursów, jak również filmiki instruktażowe.

Ponadto Kulczyk Foundation pomaga w organizacji finału akcji One Day – „Gwiazdki One Day”. W grudniu 2019 roku w wydarzeniu uczestniczyło ponad 650 wychowanków domów dziecka z różnych miejsc w Polsce.

 

Dołącz do Przyjaciół Fundacji One Day!
Facebook Instagram